A legnagyobb Palotáson kifogott tükörponty!

A legnagyobb Palotáson kifogott tükörponty!

Az idei évtől már hivatalosan is az SBS tesztcsapata a Kiss Tamás és Dredor György alkotta kettős, az SBS Pontymánia. A választás nem véletlenül esett rájuk, hiszen többször is bizonyítottak már, de mióta e termék mellett tették le a voksukat (2006. év eleje), igazán kimagasló eredményekkel büszkélkedhetnek. Ha tüzetesen átnézzük az eredményeiket, biztosan szemet szúr, hogy szinte majdnem minden versenyen ők viszik haza a legnagyobb kifogott hal trófeáját. Azt tényként kezelhetjük, hogy ez nem lehet véletlen. De akkor mi a titkuk?

SBS Pontymánia (Kiss Tamás és Dredor György) eredményei

  • VI. Maconka-Kupa (2006 tavasza): III. helyezés és a versenyen kifogott legnagyobb hal (15,8 kg),
  • Palotás Big Carp Kupa 2006.: V. helyezés és a versenyen kifogott legnagyobb hal (20,45 kg),
  • Adácsi Ultimate-Kupa 2006.: I. helyezés és a versenyen kifogott legnagyobb hal (16,10 kg),
  • Palotás Dynamit Baits Kupa 2007., elődöntő: I. helyezés,
  • VIII. Maconka K-Karp Kupa: V. helyezés,
  • Palotás Dynamite Baits Kupa Döntő: III. helyezés és a versenyen kifogott legnagyobb hal (25,35 kg).

Jó hírem van számotokra! Az SBS tesztcsapatának járó rengeteg előny mellett, van egy apró hátránnyal járó kötelesség is. Semmi nem maradhat titokban! Így a legutolsó és egyben az egyik legeredményesebb versenyen, a Palotáson megrendezett Dynamite Baits Kupa döntőjén keresztül, ahol sikerült egy 25,35 kg-os, eddig ismeretlen tükörpontyot kifogniuk, szeretném bemutatni nektek az általuk használt végszerelékeket, csalizási technikát, hátha fény derül a titokra: Hogyan fogjuk ki mi a legnagyobb halat!

Kezdjük is rögtön a végszerelékükkel:

0,35 mm átmérőjű monofil főzsinór, Kryston 20 lb silkworm fonott horogelőke. A horog 4-es és 6-os számú Korda, az általuk használt horogelőke pedig közel 30 cm-es volt.

Köztük is tökéletes az összhang. Mindketten tudják a dolgukat. Most Gyuri kezeli a csónakot, Kisu pedig a fárasztásra összpontosít!

Ennek a hosszúnak mondott horogelőkének a lényege, hogy ha az ólom besüllyed a mély iszapba, akkor sem húzza a csalit magával, amivel kizárná azt a lehetőséget, hogy a hal felvegye a csalit.

Mindkettőjüknek az egyik szerelékük csúszós a másik pedig fix, de mindkettőn 140 grammos végólom van, ólomkapoccsal felhelyezve. Ennek a lényege, hogy a csúszós szerelék megmutatja, ha esetleg a csalijukhoz egy dévérraj érkezett. Ugyanis a csali folyamatos piszkálásának köszönhetően még egy 30 dkg-os dévérkeszeg is fel tudja magát akasztani a horogra. És a fix szereléknél még az elektromos kapásjelző sem jelez, mert nem képes a keszeg elhúzni magával az SBS Pontymánia által használt, majd 140 g-os ólmot.

Az egyik legszebb pillanat, mikor az ellenfél a merítőbe kerül!

Nagy hátrányt jelenthet, ha akár 6 órán keresztül azért nincs kapásunk, mert a végszerelékünkön egy keszeg figyel. Amikor a csúszós szerelék kapásjelzője becsippan, akkor mindkét szereléküket újrahúzzák a biztonság kedvéért. Természetesen hajszálelőkés módszert használnak, és a képen is látható, hogy a csali jelentős távolságra van a horog öblétől. Szerintük így a kisebb pontyok hiába szívják fel a csalit, nem akad meg a horog a szájukban, és többszöri sikertelen próbálkozás után továbbállnak. Lehet, hogy ez az egyik titka a sikereiknek?

Behúzásra várva az újracsalizott nagyhalas végszerelékek!

Egy másik érdekes dolog, amivel Gyuriéknál is találkoztam, a PVA horoglebegtető szivacs, melynek lényege, hogy a horgot átfűzve rajta, néhány másodpercig fenntartja a horogelőkét a csalival együtt, majd leoldódik, így szerelékük lassan süllyed a vastag iszap tetejére, ezzel növelve a fogási esélyünket. Iszapos aljzatú tavakon használjátok, érezhető lesz az eredménye.

Az említett PVA szivacs, mely meglebegteti a horogelőkénket néhány másodpercre, hogy a csalink az iszap tetején és ne az iszapban landoljon

Az etetési technikájuk, hogy jelentős mennyiségű, nagy szemű halas pellettel, koncentráltan etetnek és az etetett hely körül horgásznak az óvatos, nagy pontyokra (ezt a technikát alkalmazták a gyönyörű tükrös kifogásánál is). Szerintük a nagy halakat nem az etetésen, hanem csak az etetés körül lehet megfogni.","a","k"]

Előszeretettel használják a PVA hálót félbetört bojlikkal megtöltve. Érdekesség, hogy a hálót nem a horogra, hanem az ólomhoz erősítik. Ennek az az oka, hogy így használhatják az oldódó-lebegtető szivacsot is. „A szivacs nem alkalmas arra, hogy a PVA hálóval együtt meglebegtesse a horogelőkét, hogy az lassan süllyedjen az iszap tetejére.”

A csali meghatározását közösen szoktuk eldönteni, és a meleg időre való tekintettel, közös megegyezéssel az AV2-es csirkés-májas és az M2-es vérlisztes-fekete kaviáros ízesítésű csalik mellett döntöttünk. A receptet, mely alapján összeállítjuk a bojlit, rám bízzák, (néha még ők sem ismernek minden összetevőt, ami az általuk használt csaliban van), csak néha szoktam kérésükre minimálisan eltérni a szerintem legjobbnak tartott recepttől.

A másfél szem AV2-es bojli felfűzve. A félbevágott bojli előnye, hogy jobban adja ki magából a csalogató anyagokat. Jól látható a felfűzött bojli és a horog közötti nagy távolság!

Többször tették már fel horgászok a kérdést, hogy miért én állítom össze a Pontymánia csaliját, melyre a válaszuk az volt, hogy nálam jobban senki nem ismeri az SBS-t és maximálisan megbíznak bennem, hiszen az én érdekem is a legjobb csali elkészítése, ők csak élnek a csalinak köszönhető különleges lehetőségekkel. De szerintem az SBS termékek és a horgásztudásuk tökéletes összhangja együtt alapozza meg kiváló eredményeiket. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az alábbi képeken látható és M2-es csalival átmenetileg rabul ejtett 25,35 kg-os gyönyörű tükörponty.

A képen látható egy szem M2-es bojlival felcsalizott végszerelékkel sikerült „lépre csalni” a kapitális tükröst!
A katasztrofális idő ellenére a kitartásuk gyümölcse, ez a 25,35 kg-os eddig ismeretlen tükörponty!
A legnagyobb vihar után néhány órával, hajnali 2 órakor, pályafutásuk eddigi legnagyobb pontyát segítette partra az SBS Pontymánia!
Valószínűleg ez a bizonyítéka annak, hogy miért nem lehetett eddig horogra csalni! Ez a kagylódarab távozott a fényképezés közben a halból! De az M2-es kivételesen finomabb falatnak bizonyult, mint a fenéken megtalálható vándor kagyló!

Az „lépre csalt” kapitális ponty az M2-es bojlinak nem tudott ellenállni, melynek a receptje a következő volt:

  • 1 kg M2 Quest Base mix (halas-véres alapmix)
  • 11-13 db tojás
  • 10 ml SBS Concentrated Flavour - Black Caviar (fekete kaviár tömény aroma)
  • 1 evőkanál Betain HCl (közismert természetes étvágyfokozó kivonat, amely 98%-os tisztaságú)
  • 20 ml Omega Red Salmon Oil (kiváló minőségű vöröslazac olaj)
  • 20 ml Dog Fish Liver Oil (cápamáj olaj)
  • 25 ml Attract Natural (természetes, előemésztett fehérje)
  • 1 teáskanál Flavone Savoury (természetes alapú, különleges étvágyfokozó húsos alapú mixekhez)
  • 1 evőkanál Edge Extract (az SBS titkos összetételű „csali fokozója” - speciális CSL kivonat)
  • 1 teáskanál só

Az AV2-es, szintén eredményes csali receptje a következő:

  • 1 kg AV2 Quest Base mix (csirkés-májas alapmix)
  • 11-13 db tojás
  • 10 ml SBS Concentrated Flavour - Fish and Liver (Hal és máj tömény aroma)
  • 1 evőkanál Betain HCl (közismert természetes étvágyfokozó kivonat, amely 98%-os tisztaságú)
  • 20 ml Omega Red Salmon Oil (kiváló minőségű vöröslazac olaj)
  • 20 ml Dog Fish Liver Oil (cápamáj olaj)
  • 25 ml Attract Natural (természetes, előemésztett fehérje)
  • 30 ml Liquid Liver (folyékony máj koncentrátum)
  • 1 teáskanál Flavone Savoury (természetes alapú, különleges étvágyfokozó húsos alapú mixekhez)
  • 1 evőkanál Edge Extract (az SBS titkos összetételű „csali fokozója” - speciális CSL kivonat)
  • 1 teáskanál só

A kapitális ponttyal és a többi kifogott hallal a döntőben a III. helyen végzett az SBS pontymánia!

Reméljük, ismét segíthettünk, és legalább ilyen eredményes fogást kívánunk, mint amilyenben az SBS Pontymániának volt része.

Azok számára, akinek nincs lehetőségük, idejük a recept alapján házilag elkészíteni a bemutatott csalikat, azok számára a jó hír, hogy az angol SBS cég eredeti, kiváló receptje alapján gyárilag előre elkészített, azonos összetevőjű bojlit megvásárolhatják, illetve megrendelhetik 1 kg-os kiszerelésben a kiemelt SBS forgalmazóknál.

A kisfilmben újra átélhetitek a verseny legizgalmasabb pillanatait és megnézhetitek a Palotási víztározó legnagyobb tükörpontyát:

(X)
írta: Kovács Zoltán
www.sbsbojli.hu
Videó: Kátai Róbert - PR TV produkció

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.